Dětská mozková obrna (DMO) patří mezi závažná centrální postižení. Dětská mozková obrna je nenakažlivé, nedědičné onemocnění, které vzniká na podkladě poškození mozkové tkáně a to hlavně nejčastěji hypoxií. Je charakteristické poruchou vývoje motorických oblastí mozku nebo jejich jiným poškozením v raném stádiu vývoje. Důsledkem jsou zejména vážné poruchy hybnosti.
Formy DMO podle charakteru tonusové a hybné poruchy :
1. SPASTICKÉ FORMY (křečovité, stažené svaly): Základním projevem je snížená pohyblivost spojená s vysokým svalovým napětím. Rozlišujeme podtypy: diparetická, hemiparetická, kvadruparetická
2. NESPASTICKÉ FORMY: hypotonická, dyskinetická (extrapyramidová)
Léčba zahrnuje komplexní a individuální rehabilitační a sociální programy. Vzhledem k častému přidružení jiných nemocí je součástí i léčba těchto nemocí , např. epilepsie. Zejména u spastické formy lze provést některé operace, které sice nezlepší pohyblivost, ale alespoň sníží rigiditu končetin. Prospěšné jsou nejrůznější masážní techniky jako je Feldenkraisova terapie, Kranio-sakrální terapie neboli Cranio-Sacral Therapy, která je příjemnou regenerační, relaxační a autoregulační metodou typu jemná energetická masáž. Tyto terapie mají vliv nejen na tonus svalů, ale ovlivňují a podporují také funkci vnitřních orgánů, které jsou v důsledku neschopnosti pohybu a častého ležení zatíženy více než v jiných případech.
Anička má bohužel dětskou mozkovou obrnu ve formě spastické kvadruparézy s levostranou prevalencí. Forma kvadruparetická je spastická obrna všech čtyřech končetin. Toto je nejtěžší podtyp spastické formy, který nemocného značně omezuje v běžném životě.