logo

     Epilepsie (padoucnice, padoucí nemoc, svatá nebo božská nemoc) je neurologické záchvatovité onemocnění mozku charakterizované opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Její výskyt v populaci je 3–5 % a u dětí 0,5–1 %. Věda zabývající se epilepsií se nazývá epileptologie.

Toto onemocnění se projevuje opakovaným náhlým vznikem příznaků. Tyto příznaky mohou být různého druhu, od nevýrazných příznaků jako pocity brnění, čichové, chuťové, zrakové, závrativé, bolesti břicha, pocity na zvracení, bušení srdce, či průjmy, až po příznaky všeobecně poměrně dobře známé a to bezvědomí s křečemi končetin a krátkými poruchami vědomí. Druhů epilepsie a typů záchvatů je několik. Záchvaty se mohou vyskytovat v průběhu dne, ale i v noci během spánku.

Epilepsie může být primární – vrozená nebo sekundární - získaná a to jaké následek úrazů, blokády páteře, nádorů, ingekcí a podobně.

Ke stanoveni diagnózy epilepsie zpravidla dochází za předpokladu opakovaného výskytu 2 a více nevyprovokovaných epileptických záchvatů. Ke stanoveni diagnózy je důležitý dostatek informací jednak o průběhu samotného záchvatu, tak i identifikace možných příčin, které mohou mít provokační vliv na vznik epileptického záchvatu (málo spánku, požití alkoholu, infekce, úraz apod.).

  • Diagnózu stanovuje specialista – neurolog, na základě uvedených anamnestických údajů s použitím pomocných vyšetřovacích (EEG) a zobrazovacích (CT, MRI) metod.

Více se můžete dočíst o epilepsii třeba na stránkách Wikipedie .

 

Anička má bohužel sekundární parciální epilepsii.
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com